Deklaracja dostępności serwisu Portal Miasta Starachowice
Urząd Miejski w Starachowicach zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej Portal Miasta Starachowice zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do serwisu internetowego Portal Miasta Starachowice.
Data publikacji strony internetowej: 2024-02-19
Data ostatniej dużej aktualizacji: 2024-02-19
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Informacja o treściach niedostępnych:
Deklaracja dostępności Strony Internetowej starachowice.eu Urzędu Miejskiego w Starachowicach
Urząd Miejski zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej starachowice.eu Urzędu Miejskiego w Starachowicach.
Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej starachowice.eu
Wyłączenia:
W części filmów nie ma napisów dla osób niesłyszących i Głuchych. Wszystkie nowe filmy dodawane na naszej stronie mają już takie napisy. Filmy opublikowane przed 23 września 2020 roku są wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności;
Dokumenty archiwalne opublikowane na stronie przed 23 września 2018 r. nie są dostępne. Nie mamy prawnego obowiązku dostosowywania tych dokumentów. Jeżeli potrzebujesz dostępu do nich, skontaktuj się z nami i wskaż dokładnie, które z nich potrzebujesz i jak powinniśmy je dostosować.
Mapy są wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności,
Pliki wytworzone przez inne podmioty niż Urząd Miejski w Starachowicach i przekazanie do publikacji w formie papierowej lub skanów nie są dostępne z uwagi na brak dostępu do danych źródłowych,
Treści archiwalne, niewykorzystywane do realizacji bieżących zadań są wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności.
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
Oświadczenie sporządzono dnia 2024-02-19. Deklaracja została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia 2024-02-19.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Mariusz Majewski , adres poczty elektronicznej mariusz.majewski@starachowice.eu. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 413221000. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
 Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
 W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie.
 Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Skargi i odwołania
Dostępność architektoniczna
Urząd Miejski w Starachowicach, ul. Radomska 45, 27-200 Starachowice.
Do budynku prowadzą dwa wejścia od strony drogi dojazdowej do ulicy Radomskiej od strony północnej. Przy schodach znajdują się pochylnie dla niepełnosprawnych. Wejście główne znajduje się od strony ul. Radomskiej. Drugie wejście, wraz z obniżeniem krawężników zlokalizowane w głębi drogi dojazdowej prowadzi do części budynku w której znajduje się Urząd Stanu Cywilnego oraz gabinet Prezydenta Miasta, biuro Rady Miejskiej oraz sala „Olimpia”. Przy wejściu od strony ul Radomskiej wyznaczone są miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych.
Przy wejściach do budynku znajdują się tablice informujące o nazwie instytucji.
Wejście główne zlokalizowane jest bliżej ulicy Radomskiej. Przy holu wejściowym zlokalizowane są toalety, w tym z udogodnieniami dla niepełnosprawnych
Przechodząc dalej w lewo, w głównym korytarzu, po minięciu klatki schodowej znajduje się wejście do Biura Obsługi Mieszkańców. Biuro Obsługi Mieszkańców wyposażone jest w dodatkowy boks, z którego można skorzystać nie tylko w pozycji stojącej ale też w pozycji siedzącej. W pobliżu portierni i Biura Obsługi Mieszkańców znajdują się toalety dla osób z niepełnosprawnościami oznaczone alfabetem Braille’a. Budynek nie jest wyposażony w windę, osoby z niepełnosprawnością ruchową, załatwiają sprawy urzędowe na parterze.
Schody w budynku posiadają poręcze po obu stronach i odpowiednie kontrastowe oznaczenia dla osób słabowidzących jak i z poważnymi wadami wzroku. Zamontowano listwy krawędzi stopni (czarne w klatkach z jasnymi płytkami i żółte w klatkach ze schodami z ciemnego lastryka). W korytarzach w głównym skrzydle budynek jest wyposażony w barierki, znajdujące się przy wejściach do budynku oraz rozmieszczone wewnątrz na całej długości korytarzy
Różnicę poziomów do sali konferencyjnej „Olimpia” (w której odbywają się m.in. posiedzenia Rady Miejskiej) można się pokonać za pomocą podnośnika wbudowanego przy schodach.
Udogodnienia
Urząd Miejski korzysta z usług profesjonalnego tłumacza polskiego języka migowego online (Europejskie Centrum Głuchych). Osoba niesłysząca uzyska możliwość skomunikowania się w języku migowym w Biurze Obsługi Mieszkańca (parter). Biuro Obsługi Mieszkańca jest wyposażone w tablice informujące o zapewnieniu komunikacji niewerbalnej i przyjazności dla osób głuchoniemych. Dodatkowo czworo pracowników Urzędu posiada podstawową umiejętność posługiwania się językiem migowym potwierdzoną certyfikatem.
Urząd jest wyposażony w urządzenia ułatwiające słyszenie - pętlę indukcyjną.
W holach wejściowych na parterze oraz w holu na piętrze (klatka „prezydencka”), zamontowane są tablice tyflograficzne z planem i opisem pomieszczeń danej kondygnacji. A przy drzwiach pomieszczeń umieszczono tabliczki w alfabecie Braille’a.
Na poręczach umieszczono opisy informujące o kierunku poruszania się i ilości schodów.
Koordynatorzy dostępności
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Mariusz Majewski mariusz.majewski@starachowice.eu. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 41-322-10-00.
W zgłoszeniu podaj:
- swoje imię i nazwisko;
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail);
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny element lub treść;
- opis, na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.